2o  ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ  ΣΧΟΛΕΙΟ  ΚΑΡΥΣΤΟΥ

Η  ΙΔΡΥΣΗ  ΤΟΥ  ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Το  2ο   Δημοτικό Σχολείο Καρύστου ιδρύθηκε το 1989 , όταν το 1ο  Δημοτικό έγινε υπερπλήρες και οι αίθουσες δεν  επαρκούσαν .

ΔΙΔΑΚΤΗΡΙΑ

Το  2ο  Δημοτικό Σχολείο  Καρύστου  από το 1989 μέχρι και το 2010  στεγάσθηκε σε ακατάλληλο χώρο , που προορίζονταν για  σούπερ – μάρκετ . Η πολιτεία είχε τότε υποσχεθεί ότι η στέγασή του εκεί θα ήταν προσωρινή και σύντομη , μέχρι την κατασκευή καινούριου διδακτηρίου , το οποίο όμως μέχρι σήμερα δεν έχει γίνει.

Ξεκίνησε σαν  6/θέσιο  και μέχρι σήμερα λειτουργεί  έτσι , μόνο που σε δεδομένη χρονική στιγμή , το 2001 , προήχθη οργανικά και μόνο σε  12/θέσιο , ώστε να μπορέσουν οι αρμόδιες υπηρεσίες να διεκδικήσουν με περισσότερες πιθανότητες την κατασκευή νέου διδακτηρίου.

Για προαύλιο χρησιμοποιούνταν ο δρόμος  που περνούσε μπροστά από το σχολείο , στην οδό Σαχτούρη ,  και  μέρος από τους βορινούς κήπους του  Γιοκαλείου Ιδρύματος .

Παρά τα μεγάλα προβλήματα  ασφάλειας το σχολείο λειτουργούσε απρόσκοπτα όλα αυτά  τα χρόνια , διαθέτοντας Η/Υ , πίνακες πορσελάνης , τηλεόραση – βίντεο , εργαστήριο χημείας  και δανειστική σχολική βιβλιοθήκη.

Το  μάθημα της Φυσικής Αγωγής γινόταν  στο παρακείμενο χώρο του εγκαταλελειμμένου πρώην Γυμνασίου Καρύστου , χώρος που πλέον στεγάζει το νέο διδακτήριο του 2ου Δημοτικού Σχολείου Καρύστου.

Το  σχολικό έτος  2010-2011  ο  Σύλλογος Γονέων του σχολείου , αφού  δεν τηρήθηκε καμιά από τις υποσχέσεις  για 22 ολόκληρα χρόνια , αποφάσισαν την κατάληψη του χώρου και πίεσαν την πολιτεία για τη μεταστέγαση του σχολείου σε ένα ασφαλές κτίριο.

Με το υπ. αριθμ. 5362 / 30-8-2011  έγγραφό της η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης εισηγείται στο Δήμο Καρύστου τη μεταστέγαση του 2ου  Δημοτικού Σχολείου Καρύστου στο διδακτήριο του Δημοτικού Σχολείου Καλυβίων.

Από το σχολικό έτος 2011- 2012 μέχρι και τον Απρίλιο του 2018 το 2ο Δημοτικό Σχολείο λειτουργούσε στο ανακαινισμένο  Δημοτικό Σχολείο Καλυβίων , με την προσθήκη και δύο λυόμενων αιθουσών.

Το σχολικό έτος 2013-2014  κατασκευάστηκε γήπεδο μπάσκετ- βόλει , με προσφορά της  ΔΕΔΔΗΕ .

Το  συγκεκριμένο διδακτήριο  είναι  δωρεά των αδερφών Κότσικα , όπως και το 1ο  Δημοτικό Σχολείο Καρύστου και  πρωτολειτούργησε  το σχολικό έτος  1925-1926.

Το  1940 , με την κήρυξη του πολέμου το σχολείο έκλεισε και άνοιξε ξανά το 1944. Μετά την κατοχή  στο σχολείο  λειτούργησαν τα συσσίτια  που πρόσφερε η Ούντρα , υπηρεσία του ελληνικού κράτους.  Τα εστιατόρια λειτουργούσαν  στη υπόγεια αίθουσα του σχολείου.

Κατά την περίοδο της Κατοχής, κατά μαρτυρίες  ανθρώπων που μαθήτευσαν στο συγκεκριμένο σχολείο , γίνονταν δικαστήρια του  Ε.Α.Μ.

Δίπλα  στο σχολείο  υπήρχε  και το σπίτι  του δασκάλου , ένα κτίριο 100 τ.μ. περίπου , που μέχρι το 1988 φιλοξενούσε δασκάλους , αλλά σήμερα είναι ακατάλληλο.

Σχετικά με την οργανικότητά του  διαπιστώνεται από τα επίσημα έγγραφα ότι τα περισσότερα χρόνια λειτούργησε  σαν 3/θέσιο  και   σαν 2/θέσιο και τα τελευταία χρόνια ως  1/θέσιο. Το  σχολικό έτος 2009-2010 ήταν το τελευταίο έτος λειτουργίας του , πριν συγχωνευτεί με το 1ο Δημοτικό Σχολείο Καρύστου.

Κατά το σχολικό έτος  2010-2011  το σχολείο των  Καλυβίων  παρέμεινε κλειστό , γεγονός που στεναχωρούσε τους κατοίκους του χωριού , που με αγώνα και θυσίες το είχαν κρατήσει ανοικτό όλα τα τελευταία χρόνια. Φανταστείτε , λοιπόν , πόσο μεγάλη ήταν η χαρά τους όταν την επόμενη χρονιά επαναλειτούργησε το διδακτήριο , σαν 2ο Δημοτικό Σχολείο Καρύστου, με πλήθος μαθητών (  123 μαθητές ).

Στις 16/04/2018 το σχολείο μεταφέρθηκε σε νέο κτήριο, όπου παλαιότερα στεγαζόταν το Γυμνάσιο Καρύστου.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.